Családállítás- Csoportos és Egyéni
Mi a Családállítás alapja?
A családállítás lényege a családi lélekben uralkodó törvények felismerése és elismerése. Hellinger megfigyelései szerint a közös családi lélekben törvények uralkodnak, melyek ha megsérülnek, generációkon keresztül hatnak a család tagjaira.
A "szeretet rendjeinek" nevezte el ezeket a törvényeket.
A családállítás célja, hogy az egyén a sorsában felismerje a lehetőségeit, felszabadítsa magát és teljesebbé tegye az életét.
Hellinger megfigyelése:
Mi magunk vállaljuk fel a családunkhoz való odatartozásunkból fakadóan a nehéz sorsot Ha nem így tennénk hűtlennek éreznénk magunkat népünkhöz, a klánunkhoz, a családunkhoz, a szüleinkhez. Az Odatartozás tudattalan szeretete kényszerít önsorsrontó cselekedetekre. Ennek a bennünk lévő tudattalan szeretetnek a felismerése és tudatosítása transzformája át a kényszert választási lehetőséggé. -A családállítás lényege a családi lélekben uralkodó törvények felismerése és elismerése.
A Törvények
I. TÖRVÉNY: AZ ODATARTOZÁS JOGA
A rendszer minden tagjának egyenlő joga van, hogy a többiek odatartozónak ismerjék el. Ez a jog sérül, ha valakit ténylegesen kitagadnak, amikor a család morális értékeivel ellenkező cselekedetet követett el. Hellinger szerint a legmélyebb boldogság az odatartozás érzése, a legnagyobb félelem pedig a kirekesztéstől való rettegés, hogy elhagynak minket.
II.TÖRVÉNY: A HELY
TÖRVÉNYE
A rendszerben minden egyes tagnak megvan a maga helye. Csak akkor megfelelő a kirakott kép, ha mindegyik darabkája fent van a táblán, és a saját helyét foglalja el. Az ember a szülei kapja az életet, ezért számára a szülő mindig a Nagy, ő maga pedig a Kicsi. Amennyiben a gyerek a szülővel egy szinten lévőnek éli meg magát, akkor virtuálisan egy fokkal feljebb ugrik a saját helyénél. Ilyenkor aktívan beleavatkozik a szülők párkapcsolatába, állást foglal és tanácsot ad. Ezért nem tudja a saját életét élni, hiányozni fog neki a gyereklét élménye, amit majd a párkapcsolataiban próbál meg pótolni.
Az azonos generációs szinten tartózkodók között is meg kell lenni a rendnek. A családba való érkezés szerint lesz valaki a rendszerben első, második harmadik ... Van első, második, sokadik gyerek, és van első, második, sokadik fontos kapcsolat egy felnőtt életében. Ha elveszik valakitől az őt megillető helyet, akkor azt a rendszer kompenzálja, vagyis valaki kárára pótlólagos egyensúlyt teremt.
III. TÖRVÉNY: A RENDSZER
LELKIISMERET
A családban tudattalan csoport-lelkiismeret működik. Ha a tagok közül valakivel rossz történik, akkor másvalaki elkezd ugyanúgy élni, mintha a rossz dolog vele történt volna meg. Ebben a másvalakiben tehát olyan érzések, érzelmek keletkeznek, mintha őt érte volna az a sorscsapás. Úgy él, mintha azt mondta volna a lelkében: "Kedves szülőm, nagyszülőm, rokonom, inkább én viszem helyetted a nehéz sorsot, -Ha menned kellett, akkor követlek – a betegségbe, a rossz sorsba, a halálba. -Majd én átélem helyetted a nehéz érzelmeidet, -Ha Te nem lehettél boldog, akkor én se leszek az. -Ha kitagadtak, majd én képvisellek. -Majd én vezekelek helyetted..
IV.TÖRVÉNY:
AZ ADOK-KAPOK EGYENSÚLY
A kapcsolatban mindig adunk és kapunk is. Ha adtunk akkor a párunk igyekszik visszaadni, sőt úgy, hogy némileg Ő többet adjon vagyis kicsivel, újra adóssá tesz. ez az örökös dinamika mozgatja a családi egyensúlyt, úgy mint egy libikóka. azonban ha valaki túl elszalad " a másik behozhatatlannak érzi a hátrányát,és ez kéztetheti, hogy olyan helyzetbe lépjen ahol képes újra a rendszer működtatésére.
Miért nem sikerül úgy élni, ahogy szeretnénk?
Gyakran derül ki, hogy megsérült a törvény valamelyike. A rendszerben beindultak a kiegyenlítő, jóvá tevő mozgások. Működésbe lépett a rendszer-lelkiismeret, és pl. egy gyerek elkezd minden érthető ok nélkül rosszul élni, vagy valamilyen testi-lelki tünetet mutatni.
-Gyakran az okok nem a saját élettörténetben vannak, mindaddig eredménytelenek maradhatnak a testi és lelki kezelések. amíg a tudattalan átvállalás, fogadalom a napvilágra nem kerül és fel nem oldódik. Ebben segíthet a Hellinger családállítás.
A családállítás képviselők segítségével jeleníti meg a család erőterét addig a határig, amíg azt érzékelni képes. A családfelállításnál általában négy-öt generáció erőtere jelenik meg. Ha az egyén cselekvés előtt áll, a mező emlékezik és megismételhet egy korábbi cselekvést. Ezért fordulhat elő, hogy egy családban ugyanazok a sorsok ismétlődnek. A családi mező emlékezete ugyanazokat a mozgásokat hívja elő. Hellinger megfigyelte, hogy ha ezt a mezőt kívülről egy új szellemi behatás éri, akkor ez az ismétlődés megáll. Ezt követően az egyén képes lesz egy új életszakaszt kezdeni.